Petek, 26. 8. 2011
Otvoritveni koncert
W. A. Mozart: Requiem KV 626
G. Tartini: Koncert za violino in godala v A-duru D 96
Ansambel 1756 (Salzburg)
Zbor Salzburger Konzertgesellschaft
Cerkev Sv. Jurija, Piran ob 20:30
Dirigent:
Konstantin Hiller
Solisti:
Božena Angelova - violina
Tania Oppel - sopran
Christina Kummer - alt
Willi Spuller - tenor
Nicolas Legoux - bas
Program koncerta:
G. Tartini : Koncert za violino, godala in b.c. D 96
- Allegro
- Adagio
- Presto
- Largo Andante
W. A. Mozart : Requiem v d-molu KV 626
I. Introitus: Requiem aeternam
II. Kyrie eleison
III. Sequentia:
- Dies irae
- Tuba mirum
- Rex tremendae
- Recordare
- Confutatis
- Lacrimosa
IV. Offertorium:
- Domine Jesu Christe
- Hostias
V. Sanctus:
- Sanctus Dominus
- Benedictus
VI. Agnus Dei
VII. Communio:
- Lux aeterna
Requiem je W. A. Mozart napisal leta 1791 na Dunaju kot svoje zadnje delo. V tem letu je končal pisanje opere Čarobna piščal in dobil naročilo za opero Clemenza di Tito. Delo je po skladateljevi smrti ostalo nedokončano. Dokončal ga je Franz Xaver Süssmayr in ga predal grofu Franzu von Walssegu, ki je delo anonimno naročil pri Mozartu ob obletnici smrti njegove žene.
Walsseg je najverjetneje nameraval Requiem predstaviti kot svojo skladbo, saj je tako storil tudi z nekaterimi drugimi deli.
Mozartov Requiem je eno najpomembnejših glasbenih del v vsej glasbeni zgodovini. Requiem obkroža veliko mitov, predvsem o tem, kolikšen del Requiema je napisal Mozart sam in o skrivnostnem naročilu žalne maše.
Mozart je v tem veličastnem delu uporabil značilnosti tako cerkvene kot operne glasbe. Skladba zajema močne skladateljeve občutke v času, ko so mu že pojenjale zadnje moči.
